ביקור במשרדי גוגל בתל אביב ישראל

ביקרתי במשרדי גוגל בתל אביב!
אם ניתן לסכם את הביקור במשפט אחד אומר שזו היתה חוויה בסביבת משרדים מתוחכמת המעודדת עבודה יצירתית.

5 7

המרחבים הפתוחים והעיצוב החדשני שונים לחלוטין מהתיכנון הקלאסי השמרני של משרדי עורכי דין, למשל, בהם אני מבקרת. במקום חדרים סגורים בגדלים שונים המאפשרים פרטיות מלאה לכל עובד ועובד – העובדים בגוגל יושבים בחללים פתוחים, המאפשרים להם לקיים קשר עין בכל זמן. במקום חלוקה של הקומות לחדרים, חדרי ישיבות ושטחי עזר כמו איזורי מזכירות, ארכיב תיקיות ומטבחים – החלוקה היא לאיזורי עבודה פתוחים, לאיזורי התכנסות מיוחדים, מסעדות ופינוקים. כבר באיזור הקבלה מקדמים את פניך ספסלים עם כריות במקום כסאות או כורסאות, הצבעוניות של השלט GOOGLE משמחת, התיקרה גבוהה וחושפת את הצנרת בעיצוב אולטרא מודרני, נעשה שימוש בחומרים מיוחדים שבדרך כלל לא משמשים כחומרי גמר של משרדים. שפה זו של עיצוב חוזרת על עצמה בכל הקומות של החברה כשבכל איזור מפותח מוטיב אחר שגם הוא איננו אופייני לעיצוב חלל של משרדים: איזור של יער או רחוב, שוק פירות וירקות, חוף הים, מועדון לילה, מסעדת 'דיינר' או בר. מהרגע הראשון אתה מבין שהינך נמצא במקום שונה לחלוטין ממה שהכרת עד היום!

המרחבים המיועדים להתכנסות ולהחלפת דיעות מזמינים, הגיוון מרתק, והפינוק ממכר… יש איזור של מוזיקה ויש איזור אחר שמוגדר כאיזור של שקט, יש איזורים של משחקים וכן 'סלונים' קטנים עם כורסאות שונות להתרווחות והרהורים. במשרדי גוגל בתל אביב יש חמש מסעדות שונות לארוחות בוקר צהריים וערב, ברי משקאות ומיצים, בריסטה לקפה, חטיפים ומתוקים ('מוחבאים' במגרות). ההרגשה היא שיש יחסי גומלין בין החברה, המשקיעה בעובד וברווחתו, וכי העובד מצידו משקיע בחברה. התרשמתי שלמרות שלל הגירויים שיכולים להסיח את הדעת מהעבודה, במשרדי גוגל עובדים במרץ.

בנוסף גוגל מסייעת לעובד להתמקד בעבודתו בלי להיות מוטרד מסידורים או מטלות, להימנע מנסיעות מיותרות המצריכות תכנון, התארגנות וזמן. חדר כושר מצויד היטב מאפשר את החיבור בין אימון הבוקר לבין יום העבודה ללא בזבוז זמן, יש מקלחות כמובן וגם ספא. בחברה יש משרד דואר לקבלת חבילות ודברי דואר, מכונות כביסה ויבוש, שירותי מניקור ופדיקור, ספר, שיננית וגם רופא שיניים מגיע מדי פעם. כאמור העובד איננו צריך לצאת מהמשרד על מנת להביא לעצמו קפה טוב, כריך או ארוחה חמה כלשהיא.

בעבר היה מקובל לחשוב שעובד מיטיב לעבוד במרחב תחום וסגור המאפשר לו להיות מרוכז בחומר שלפניו, ללא הפרעות מהסביבה. כיום המרחבים הפתוחים מעודדים חשיבה פתוחה, שיחות בין העובדים מעודדות החלפת דיעות וסיעור מוחות. העובד מבלה את היום באיזורים המגוונים בקומות השונות בחברה, עם אנשים שונים, באווירה לא פורמלית ובעשיה 'מולטי טאסקית', התוצאה היא חשיבה חדשנית ומקורית