שרונה תל אביב אז והיום

שרונה אז:

המושבה שרונה SARONA הוקמה על ידי גרמנים טמפלריים במחצית השניה של המאה ה19, בשנת 1871. הם קנו אדמות במרחק של 4 ק"מ מיפו ותכננו לחיות חיים חקלאיים לאחר שמאסו בחיי העיר. הישוב תוכנן בצורה של צלב כאשר הרחובות הראשיים ניצבים זה לזה: רחוב כריסטוף הופמן (כיום רחוב דוד אלעזר) ודרך הים (כיום רחוב קפלן). הטמפלרים בונים בתים פשוטים בקווים ישרים עם קירות עבים מבודדים עשויים כורכר, הם משתמשים בחומרי בניה מקומיים אך הארכיטקטורה היא זו המוכרת להם מגרמניה: בתים חד קומתיים שיש להם עלית גג וקומת מרתף למשרתים, גג רעפים גמלוני משופע וחלונות גדולים להכנסת אור אל תוך הבית. בארץ ישראל נוספו תריסי עץ לצורך הצללה. הטמפלרים בנו כשלושים בתי מגורים, שני מבני ציבור: האחד הוא בית הקהילה והשני הוא בית העם, שני המבנים ממוקמים בצומת המרכזי הצפוני של המושבה, כמו כן הקימו את בית הבד ויקב גדול. הטמפלרים הביאו לארץ שיטות חקלאיות מודרניות וכלי חקלאות מודרניים והתחילו לעבד את השדות שהשתרעו מסביב לשרונה בין השאר גידלו עצי זית,כרמים, פרי הדר וחיטה. הטמפלרים שמרו על יחסי שכנות טובים ואף הקפידו לשכור את שירותיהם של יהודים לצורך חליבת הפרות ויצור הגבינות והחלב כדי לשמור על כשרות המוצרים.

בתקופת המנדט חל גידול באוכלוסית הישוב והגיע לכלל 428 תושבים, כלכלת הישוב התרחבה מחקלאות לעיבוד תוצרת חקלאית, תעשיה זעירה ומקצועות חופשיים. המושבה הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1925 ונחנך בה בית ספר לילדי שרונה,(לימים בית יולדות הקריה).

sarona_tel-aviv1 sarona_tel-aviv2sarona_tel-aviv3 sarona_tel-aviv4sarona_tel-aviv5 sarona_tel-aviv6sarona_tel-aviv7 sarona_tel-aviv8sarona_tel-aviv9 sarona_tel-aviv10sarona_tel-aviv11 sarona_tel-aviv12

שרונה היום:

כיום גני שרונה הוא פארק ציבורי פתוח במרכז העיר תל אביב. הפארק משלב שטח ירוק עם חנויות בוטיק פזורות במרחב, בתי אוכל ובילוי, פינות לאומנות וכן מוזיאונים ואירועים של תרבות. בתי הטמפלרים, שחלקם הועתקו ממקומם, עברו תהליך של שימור ושל שחזור קפדני, הם משמשים כחנויות אופנה ואביזרי אופנה, מסעדות גורמה וכן מוזיאונים כמו מוזיאון בית הבד ומוזיאון המשקפיים. בקרוב תיפתח מנהרה תת קרקעית בין היקב לבין המזקקה. יש חנות המספקת אוכל לפיקניק בתוך סלי קש מתאימים על מנת שהסועדים יוכלו לפרוש את ציוד הפיקניק ולהנות מארוחה על כר הדשא.

הרעיון הוא לאפשר לתושבי תל אביב מושבה קסומה בלב העיר שיש בה מבחר של מקומות בילוי לכל הגילאים: החל מגן משחקים לפעוטות, גן משחקים לילדים מגיל שש ומעלה, גן מוזיקה, מסלול כדורת טמפלרי, גן לעשבי מרפא ורחבת אירועים.

מאחורי פארק גני שרונה נבנו שלושה מגדלי מגורים של כ30 קומות כל אחד, הדירות כולן עם מרפסות שמש וברמת גימור נאה, מגדלי שרונה ממוקמים במרכז תל אביב ונגישים לעורקי תחבורה ראשיים אל מחוץ לעיר. שרונה מרקט הוא מרכז קולינרי מקורה הגדול בישראל בצמוד למגדל שרונה המערבי, זהו שוק אוכל סגור של כ100 חנויות ודוכני מזון בשטח מסחרי של כ8,700 מ"ר.

sarona_tel-aviv-f1 sarona_tel-aviv-f2sarona_tel-aviv-f3 sarona_tel-aviv-f4sarona_tel-aviv-f5 sarona_tel-aviv-f6sarona_tel-aviv-f7 sarona_tel-aviv-f8sarona_tel-aviv-f9 sarona_tel-aviv-f10sarona_tel-aviv-f11 sarona_tel-aviv-f12

לסיכום: ניתן למצוא מכנה משותף בין הגרמנים הטמפלרים שחיפשו מיפלט מחיי העיר וביקשו לחזור אל הטבע, לבין אנשי תל אביב המחפשים ריאה ירוקה ואוירה כפרית.